Læseklub: Maren Uthaug og "11%"
- Tid
- 20:00 - 21:00
- Sted
-
Ballerup Bibliotek
Banegårdspladsen 1,
2750 Ballerup
Savner du mere bogsnak i dit liv? Mere samvær med andre læseglade voksne? Og måske - og sandsynligvis - meget mere Maren Uthaug?
Så kom og vær med i vores nye læseklub, der dykker ned i den populære forfatters anmelderroste og omdiskuterede trilogi, der startede med ”11%” og afsluttes dette efterår med ”1%”.
I den feministiske dystopiske trilogi skildrer Uthaug et fremtidssamfund, hvor kvinderne har overtaget magten, og de få tilbageværende mænd bliver holdt indespærret til avl. Kom og vær med, hvis du er klar til en tankevækkende læseoplevelse ud over det sædvanlige.
Vi mødes den første torsdag i måneden fra oktober til januar, så vi er helt klar til, at Maren Uthaug kigger forbi og fortæller om bøgerne torsdag den 14. januar. Vi glæder os!
Vi holder opstartsmøde torsdag den 8. oktober, hvor vi hilser på hinanden over en drikkevare, får udleveret ”11%” og taler løst om bøger.
Skal du være med? Så send en mail til Julie på: jsa1@balk.dk.
Pssst. det vil også være muligt at deltage online
Ballerup Bibliotek, Caféscenen eller online
Torsdag den 8. oktober kl. 20-21