Mumbo Jumbo og Sallys far stiller op: Nu starter Børnevalget 2026
Et stjernespækket felt af kandidater kæmper om de små vælgeres gunst i Børnevalget, hvor børn kan opleve demokrati på en sjov og meningsfuld måde
Af Morten Lykke Larsen
Det er ikke kun voksne, der skal stemme til valg. Fra tirsdag den 10. marts får børn mulighed for at sætte kryds i en stemmeboks, når Børnevalget 2026 begynder.
Børnevalget er arrangeret af Danmarks Biblioteksforening og Ballerup Bibliotekerne i samarbejde med folkebiblioteker over hele landet. Mens de voksne stemmer til folketingsvalget, kan børn i alderen 4-12 år vælge deres yndlingsfigurer fra kendte og elskede børnebøger.
Og der er tale om et exceptionelt stærkt hold af kandidater, der kæmper om de unge vælgers gunst. Blandt dem finder man Sally og hendes pinlige far, kendt fra Thomas Brunstrøms og Thorbjørn Christoffersens populære billedbøger. Den biografaktuelle flodhest Mumbo Jumbo får på stemmesedlen selskab af Børste fra DR’s Minisjang og teenagepigen Mira, skabt af den danske børnebogsforfatter Sabine Lemire.
Børnevalget giver børn en sjov og meningsfuld oplevelse af demokrati og valg – og fungerer samtidig som et skridt på vejen mod børns demokratiske dannelse.
Børnevalget 2026 foregår på biblioteker og i kulturhuse i hele landet. Frem til den 24. marts kan børn her stemme på deres yndlingskandidat i en rigtig stemmeboks, lave egne valgplakater, udforske bøger om demokrati og deltage i andre valgrelaterede aktiviteter.
Idéen til Børnevalget opstod på Ballerup Bibliotek, hvor det første valg blev afholdt i 2015. Siden har konceptet spredt sig til biblioteker over hele landet, og ved sidste valg deltog over 23.000 børn – her vandt kandidaten Møgmis med sloganet: ”Ja til retfærdighed.”
Klik her for at se alle kandidaterne til Børnevalget 2026.