DR-kendte Maria Torp om pigers og kvinders rettigheder

Billedkunstneren Maria Torp fortæller om sit kunstprojekt
Date
Tid
17:00 - 19:00
Pris
.: 30 DKK
Bibliotek
Posthuset
Adresse

Banegårdspladsen 7
2750 Ballerup
Danmark

Måske kender du allerede Maria Torp fra DRs serie om Kunstnerkolonien? Maria var en af de udvalgte kunstnere i seriens 1. sæson.

Og lige nu er hun aktuel i en spritny dokumentar om hendes kunst.

Nu kan du møde den spændende og superaktuelle kunstner på Posthuset, når hun fortæller om sit kunstprojekt om pigers og kvinders rettigheder.

Gennem syv år rejste Maria Torp verden rundt for at møde og efterfølgende portrættere globale ledere og aktivister, der alle kæmper for lige rettigheder på tværs af køn, etnicitet og seksualitet.

Projektet blev til et omfattende kunstprojekt, der undersøger pigers og kvinders rettigheder globalt.

Denne aften fortæller Maria om sit enestående arbejde med at researche og udvælge aktivisterne, om rejserne og møderne i hele verden og om de meget forskelligartede processer frem til de færdige værker.

Hvis du vil vide mere om Maria Torps projekt, så kig med på DR2, når den nye dokumentar ”Megaportrætter – Kampen for ligestilling” får premiere den 2. marts kl. 21.

Torsdag den 13. marts kl. 17-19
Posthuset
Billetter 30 kr.