Hop på læsetoget: Læs på Linje C
- Tid
- 09:00 - 15:00
- Sted
-
Ballerup Bibliotek
Banegårdspladsen 1,
2750 Ballerup - Linje C og Banegårdspladsen, Ballerup
Audience
VoksneBibliotek
Ballerup BibliotekTirsdag den 8. september er det FN’s internationale læsedag, og det fejrer vi sammen med seks andre biblioteker og DSB på S-togslinje C, som blandt andet forbinder Skovlunde og Ballerup med store dele af hovedstadsområdet.
Vores litteraturformidler Cecilie læser op i toget, og på Ballerup Station står vores ungebibliotekarer klar med litteratur, der kan gøre togrejsen endnu bedre.
Mellem klokken 9.00 og 15.00 kan du være heldig at stige ombord på et helt særligt Læsetog på linje C. Her kan du møde forfattere, høre oplæsning, deltage i en faciliteret samtale med andre passagerer, låne bøger og meget mere.
De deltagende biblioteker er Frederikssund, Egedal, Ballerup, Vanløse, Frederiksberg, Gentofte og Herlev.
Tirsdag den 8. september kl. 9-15
Banegårdspladsen Ballerup og S-togslinje C
Gratis – bare mød op.