Om dette arrangement

Tid
19:00 - 20:00
Pris
Gratis
Bibliotek
Lokalitet
Salen
Target
For voksne
Foredrag og debat

Rumfart - Hvad bruger vi rumforskning til?

01.03.23
Rumfart, rumforskning og rumraketter er fascinerende! Men hvorfor er det, at vi sender satellitter og raketter ud i rummet?

Kom med til et spændende foredrag om rumfart og jordens atmosfære og hør, hvad rumfart og satellitter gør for vores helt almindelige hverdag. 

Onsdag den 1. marts byder vi velkommen til Finn Willadsen fra Dansk Selskab for Rumforskning. 

Dansk Selskab for Rumfartsforskning blev grundlagt i 1949 med det formål at udbrede kendskabet til rumfart. Den danske astronaut Andreas Mogensen er blandt selskabets æresmedlemmer.  

Aftenens foredragsholder Finn Willadsen er medlem af bestyrelsen i Dansk Selskab for Rumforskning. Her formidler han sin viden på tryk og ved fx foredrag om rumfart. Finn Willadsen har stor viden om og interesse for udforskning af solsystemet og de tekniske aspekter i forbindelse med raketter. 

Aftenens foredrag begynder med den første satellit-opsendelse i 1957. Finn fortæller, hvad rumfart og satellitter bliver anvendt til, og hvordan det moderne samfunds infrastruktur faktisk er helt afhængig af satellitter og rumfart.
Hør hvordan helt almindelige handlinger i vores hverdag er afhængig af de services, som satellitterne understøtter. Finn Willadsen giver også et overraskende indblik i, hvor mange forskellige slags job, der har relation til rumfart – det er nemlig slet ikke kun astronauter og rumforskere, der arbejder med området.

Vi glæder os til et spændende foredrag rettet mod det ydre rum. 

Onsdag den 1. marts kl. 19-20
Kulturhus Måløv 
Gratis billetter

Materialer